De beroepsbevolking vergrijst. In de toekomst zal daardoor een tekort aan arbeidskrachten ontstaan. Om dit probleem op te vangen en de kosten voor de AOW beheersbaar te houden, wordt stap voor stap de wettelijke pensioenleeftijd verhoogd. Reden om eens stil te staan bij de vraag op welke wijze een arbeidsovereenkomst respectievelijk aanstelling eindigt dan wel wordt voortgezet bij het bereiken van de AOW-gerechtigde leeftijd.
Einde arbeidsovereenkomst
Volgens artikel 667 van Boek 7 van het Burgerlijk Wetboek eindigt een arbeidsovereenkomst bij het bereiken van de AOW-gerechtigde leeftijd alleen van rechtswege als dat tussen partijen uitdrukkelijk is overeengekomen in de (collectieve) arbeidsovereenkomst. Ontbreekt een dergelijk pensioenbeding, dan kan degene die de arbeidsrelatie wil beëindigen zich er nog op beroepen dat het vast gebruik is dat de arbeidsovereenkomst bij het bereiken van de AOW-gerechtigde leeftijd eindigt.
Dit gebruik moet echter wel door de werkgever kunnen worden aangetoond. Zo deed de Kantonrechter van de rechtbank Utrecht op 19 oktober 2011 (UN BU3431) een interessante uitspraak. In deze zaak was de werknemer 65 jaar geworden en de werkgever, die meende dat het dienstverband daarom was geëindigd, liet hem niet meer toe tot het werk en betaalde het loon niet meer. De werknemer startte daarop een kort geding en eiste loondoorbetaling en toelating tot het werk. De werkgever betoogde dat het in zijn onderneming vast gebruik was dat het personeel na het bereiken van de 65-jarige leeftijd niet in dienst bleef en dat daarom de arbeidsovereenkomst was geëindigd. De Kantonrechter dacht daar anders over: niet alleen hetgeen gebruikelijk is bij de werkgever telde mee, maar ook hetgeen in de samenleving als geheel gebruikelijk is. De Kantonrechter oordeelde dat het enerzijds niet ongebruikelijk is dat voor de 65-jarige leeftijd wordt gestopt met werken en dat er anderzijds een maatschappelijke tendens is die gericht is op het doorwerken na het bereiken van die leeftijd. Hieruit volgt, aldus de Kantonrechter, dat voorshands niet kan worden aangenomen dat er sprake is van een gebruik dat de arbeidsovereenkomst bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van rechtswege eindigt. Hieraan doet niet af dat op 65-jarige leeftijd aanspraak kan worden gemaakt op ouderdomspensioen. De arbeidsovereenkomst was derhalve blijven voortbestaan.
Indachtig deze rechtspraak is beëindiging van het dienstverband via bijvoorbeeld een beëindigingsovereenkomst of opzegging aan te raden, zeker als onzeker is of een beroep op een dergelijk gebruik gehonoreerd zaI worden (gezien de praktijk in de onderneming of bedrijfstak).
Wet werk en zekerheid en de pensioenleeftijd
De Wet werk en zekerheid (WWZ) wijzigt onder meer het ontslagrecht. De WWZ bepaalt dat vanaf 1 juli 2015 voor werknemers die ouder zijn dan de AOW-gerechtigde leeftijd, de opzegging kan plaatsvinden zonder tussenkomst van het UWV of de Kantonrechter. Een enkel briefje waarin de arbeidsovereenkomst wordt opgezegd met inachtneming van de geldende opzegtermijn is voldoende. Er is in dat geval geen vergoeding verschuldigd, ook geen transitievergoeding. Voorwaarde is wel dat de arbeidsovereenkomst al bestond voorafgaand aan het bereiken van de AOW-gerechtigde leeftijd. Dit betekent dat het in dienst nemen van een werknemer die de 65 jaar al heeft bereikt, risico’s met zich brengt. Voor het ontslag van die werknemer moet namelijk wel eerst toestemming worden gevraagd aan het UWV of de Kantonrechter. Dit risico kunt u als werkgever deels afdekken door de werknemer een contract voor bepaalde tijd aan te bieden.
Het doorwerken van de ambtenaar na de AOW-gerechtigde leeftijd
Interessant is ook om de regels te bekijken die gelden voor ambtenaren die door willen werken na de AOW-gerechtigde leeftijd. Artikel 8:2 lid 1 CAR-UWO bepaalt dat de ambtenaar eervol ontslag wordt verleend met ingang van de dag waarop hij de AOW-gerechtigde leeftijd bereikt. Het bereiken van de AOW-leeftijd is dus een reden voor ontslag. Hetzelfde geldt overigens ook op grond van het ARAR voor rijksambtenaren. De CAR-UWO en het ARAR bieden voor ambtenaren ook mogelijkheden om na hun AOW-leeftijd door te werken. Zo is in artikel 8:2 lid 3 CAR-UWO bepaald dat het college in bijzondere gevallen, indien de ambtenaar hiermee instemt, van het bepaalde in het eerste lid kan afwijken. Voor rijksambtenaren geldt dat zij mogen doorwerken, tenzij er een zwaarwegend dienstbelang is. De rijksambtenaar die langer wenst door te werken, kan daarvoor een verzoek indienen bij zijn werkgever. Dat geldt ook voor de ambtenaar in dienst bij een gemeente. Stemt de werkgever in met het verzoek, dan zijn er in beginsel twee manieren waarop de arbeidsrelatie kan worden voortgezet. Allereerst kan ervoor gekozen worden om de huidige aanstelling, met dezelfde arbeidsvoorwaarden, door te laten lopen. Daarnaast kan ervoor gekozen worden om de huidige aanstelling te beëindigen en een nieuwe (tijdelijke) aanstelling te verlenen. Voor beide varianten geldt dat die invloed kunnen hebben op de pensioenrechten van de ambtenaar.
Wet werken na de AOW-gerechtigde leeftijd
Ook de regering houdt zich met deze materie bezig en beoogt het doorwerken na de AOW-gerechtigde leeftijd te stimuleren. Het faciliteren van het werken na de AOW-gerechtigde leeftijd is naar de mening van de regering niet alleen van belang voor de samenleving als geheel, die hierdoor langer gebruik kan maken van de ervaring en kennis van de generaties die nu aan het werk zijn, maar ook voor werknemers zelf die om uiteenlopende redenen behoefte kunnen hebben om te werken na de AOW-gerechtigde leeftijd.
De ketenbepaling en AOW-gerechtigden
Ten slotte wordt in de nieuwe wet geregeld dat werkgevers in alle gevallen afwijken van de in de Wet werk en zekerheid geldende eis dat werknemers maximaal drie tijdelijke contracten in twee jaar mogen krijgen; de zogenaamde ketenbepaling. Voor AOW’ers wordt deze ketenbepaling in de wet opgerekt naar zes contracten in vier jaar. Dit is met een amendement geregeld. In het oorspronkelijke wetsvoorstel was nog geregeld dat dit alleen in de cao kon worden bepaald, maar omdat niet alle werkgevers en werknemers gebonden zijn aan een cao, is dit gewijzigd.
Voordat deze maatregelen in werking treden, moet ook de Eerste Kamer nog met het wetsvoorstel instemmen. De verwachting is dat dit nog dit jaar zal gebeuren en dat deze wet per 1 januari 2016 wordt ingevoerd. Uiteraard houden wij u hiervan op de hoogte.Als u meer wilt weten over de mogelijkheden van het doorwerken na de AOW-gerechtigde leeftijd, dan kunt u uiteraard altijd contact opnemen met mij of één van de andere advocaten van Capra.
Esther van Gaal
Capra Advocaten ‘s-Hertogenbosch
Contact over dit onderwerp

Esther van Gaal
Gerelateerd
- Alle
- Overheid Arbeidsverhoudingen
- Onderwijs Arbeidsverhoudingen
- Zorg Arbeidsverhoudingen
Kennisbijeenkomst Capra Advocaten Den Haag – 2 november 2023
Kennisbijeenkomst 7 september 2023
lees meerEerste Kamer verwerpt initiatiefwetsvoorstel ‘Wet werken waar je wilt’
Artikel
lees meerMijn zorgmedewerker wordt tuchtrechtelijk aangeklaagd. Mag mijn zorgmedewerker medische gegevens gebruiken om zich te verweren?
Artikel
lees meerHof Amsterdam: Opheffing één functie adviesplichtig
Artikel
lees meerSchending privacy: werkgever moet betalen
Artikel
lees meerHet verzoek om een herbeoordeling bij het UWV
Artikel
lees meerDe Wet open overheid in de zorgsector
Artikel
lees meerSchending van privacy – reden voor ontslag?
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Onderwijs – augustus 2023
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Overheid – augustus 2023
Artikel
lees meerKennisbijeenkomst Capra Advocaten ‘s-Hertogenbosch – 26 september 2023
Kennisbijeenkomst 26 september 2023
lees meerKennisbijeenkomst Capra Advocaten Maastricht – 5 oktober 2023
Kennisbijeenkomst 5 oktober 2023
lees meerOnline Kennisbijeenkomst Capra Advocaten Den Haag – 7 september 2023
Kennisbijeenkomst 7 september 2023
lees meerGrensoverschrijdend gedrag leidt tot ontslag op staande voet
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – juni 2023
Artikel
lees meerPrivacy-perikelen rondom thuiswerken
Artikel
lees meerVertrouwen is goed, controleren is beter?
Artikel
lees meerVanaf 1 juli 2023: visie werknemer en werkgever verplicht onderdeel van Plan van Aanpak
Artikel
lees meerNaar één CAO voor verpleegkundigen?
Artikel
lees meerExperiment zorg en onderwijs: maatwerk in het (voortgezet) speciaal onderwijs
Artikel
lees meer(Criteria) aanvraag toelaatbaarheidsverklaring speciaal voortgezet onderwijs
Artikel
lees meerOpenbreken CAO: (on)mogelijk?
Artikel
lees meerGeen billijke vergoeding na een beëindiging dienstverband met wederzijds goedvinden
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Overheid – juni 2023
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – mei 2023
Artikel
lees meer5 jaar AVG
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Onderwijs – mei 2023
Artikel
lees meerVan passende arbeid naar bedongen arbeid: een dunne grens
Artikel
lees meerVerliest een zieke werknemer die niet wil meewerken aan een vertrekregeling zijn recht op loon?
Artikel
lees meerEinde Ziektewetuitkering en weer ziek
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – april 2023
Artikel
lees meerEigen risico dragen voor de WIA, twee werkgevers, wie betaalt wat?
Artikel
lees meerKomt er één cao voor het funderend onderwijs?
Artikel
lees meerVerlof buiten de schoolvakantie: regels zijn regels …
Artikel
lees meerSamenloop verlof en zwangerschap in het voortgezet onderwijs: hoe zit dat nu echt?
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Overheid – april 2023
Artikel
lees meerWetsvoorstel ‘Wet werken waar je wilt’: hoe staat het ermee?
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – maart 2023
Artikel
lees meerHoezo een arbeidsconflict? Ik ben ziek.
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Onderwijs – maart 2023
Artikel
lees meerWerkgever schendt zorgplicht – aansprakelijk voor schade als gevolg van Covidbesmetting
Artikel
lees meerKennisbijeenkomst Capra Advocaten Den Haag – 23 maart 2023
Kennisbijeenkomst 23 maart 2023
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – februari 2023
Artikel
lees meerVasthouden aan het ‘eigen gelijk’ kan je duur komen te staan.
Artikel
lees meerHoe los je een structureel lerarentekort op?
Artikel
lees meerNiet toegelaten tot MBO-opleiding – nu een klacht, straks bezwaar
Artikel
lees meerNieuwe STECR Werkwijzer Arbeidsconflicten: zou iedere werkgever over een Arbeidsconflictenprotocol moeten beschikken?
Artikel
lees meerKennisbijeenkomst Capra Advocaten Zwolle – 16 maart 2023
Kennisbijeenkomst 16 maart 2023
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – januari 2023
Artikel
lees meerKennisbijeenkomst Capra Advocaten ‘s-Hertogenbosch – 20 april 2023
Kennisbijeenkomst 2 februari 2023
lees meerJurisprudentie Zorg – selectie jaaroverzicht 2022
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Onderwijs – januari 2023
Artikel
lees meerJurisprudentie Onderwijs – selectie jaaroverzicht 2022
Artikel
lees meerJurisprudentie Overheid – selectie jaaroverzicht 2022
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Overheid – januari 2023
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – december 2022
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Onderwijs – december 2022
Artikel
lees meerDilemma voor gemeenschappelijke regelingen: het invoeren van een zienswijzemogelijkheid bij besluiten
Artikel
lees meerOntvlechting Reinier Haga Groep, het enquêterecht in de zorg
Artikel
lees meerHarmoniseren van arbeidsvoorwaarden: een mysterie ontrafeld
Artikel
lees meerPersoonlijke beleidsopvattingen onder de Woo
Artikel
lees meerVereenvoudigde behandeling WIA: eenvoudiger én sneller
Artikel
lees meerWebinar Grensoverschrijdend gedrag in het onderwijs en de zorg – AvdR
Artikel
lees meerSleutelfuncties, wat kun je er nog mee?
Artikel
lees meerKennisbijeenkomst Capra Advocaten Maastricht – 2 februari 2023
Kennisbijeenkomst 2 februari 2023
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – november 2022
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Onderwijs – november 2022
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Overheid – november 2022
Artikel
lees meerAanpak Ministerie van OC&W tegen discriminatie en racisme
Artikel
lees meerOntslag werkneemster ROC na publicatie kritisch boek
Artikel
lees meerSamenwerken, ook als het anders moet.
Artikel
lees meerEen corrupte arts: liever als werknemer of als vrijgevestigde?
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – oktober 2022
Artikel
lees meerIntegriteit, niet in beton gegoten, bespreek het!
Artikel
lees meerKennisbijeenkomst Capra Advocaten Zwolle – 17 november 2022
Kennisbijeenkomst 19 mei
lees meerAanzegvergoeding steeds verschuldigd bij niet-inachtneming schriftelijkheidseis
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Onderwijs – september 2022
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – september 2022
Artikel
lees meerKennisbijeenkomst Capra Advocaten Den Haag 20 oktober
Kennisbijeenkomst 20 oktober
lees meerCAO Gemeenten 2023: inzet gemeentelijke werkgevers
Artikel
lees meerNiet nakoming re-integratieverplichtingen
Artikel
lees meerUpdate UWV Werkwijzer Poortwachter
Artikel
lees meerEen operatieve ingreep: medisch of cosmetisch?
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Overheid – september 2022
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Overheid – september 2022
Artikel
lees meerVan tijdelijk naar tijdelijk: een loopbaan binnen de Universiteit
Artikel
lees meerControleren en respecteren: monitoren als werkgever versus het privacyrecht van de werknemer
Artikel
lees meerVerhaal van de opleidingskosten voor een BIG-(her)registratie na 1 augustus 2022?
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – augustus 2022
Artikel
lees meerDronken gemeenteambtenaar ten onrechte ontslagen
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – juli 2022
Artikel
lees meerOpzegging arbeidsovereenkomst na toestemming UWV wegens reorganisatie – video
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Onderwijs – juli 2022
Artikel
lees meerGrensoverschrijdend gedrag en ernstige verwijtbaarheid
Artikel
lees meerAmbtenaar oude stijl? Hoe zit het met de transparante en voorspelbare arbeidsvoorwaarden?
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – juni 2022
Artikel
lees meerFAQ-sheet Vakantie
Artikel
lees meerVakantie en ziekte
Artikel
lees meerVervallen en verjaren van (boven)wettelijke vakantie-uren
Artikel
lees meerHarmonisatie van bovenwettelijk verlof Cao Gemeenten en Cao SGO
Artikel
lees meerInwerkingtreding Wet transparante en voorspelbare arbeidsvoorwaarden
Artikel
lees meerDe medisch specialist
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Overheid – juni 2022
Artikel
lees meerArbeidsrechtelijke uitspraken in de zorgsector – podcast
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – mei 2022
Artikel
lees meerLunchwebinars: ongewenste omgangsvormen in het onderwijs
Drie korte webinars van 15 minuten over het onderwerp ‘ongewenste omgangsvormen in het onderwijs
lees meerKennisbijeenkomst Capra Advocaten Den Haag 23 juni
Kennisbijeenkomst 23 juni
lees meerJurisprudentie selectie Onderwijs – mei 2022
Artikel
lees meerKennisbijeenkomst Capra Advocaten Maastricht 16 juni
Digitale kennisbijeenkomst 16 juni
lees meerStiekem opnemen van gesprekken leidt tot einde arbeidsovereenkomst
Artikel
lees meerKennisbijeenkomst Capra Advocaten Zwolle 2 juni (Groningen)
Kennisbijeenkomst 19 mei
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – april 2022
Artikel
lees meerWijziging Wet gemeenschappelijke regelingen: versterking politieke verantwoording
Artikel
lees meerEigenrisicodragerschap in het primair onderwijs: een kostbare aangelegenheid?
Artikel
lees meerDe corrigerende tik, is die nog van deze tijd?
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Overheid – april 2022
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – maart 2022
Artikel
lees meerEen veilige werk- en leeromgeving – wie zorgt waarvoor?
Artikel
lees meerArbeidsrechtelijke uitspraken in de zorgsector – podcast
Artikel
lees meerOntslag op staande voet wegens werkweigering
Artikel
lees meerWat we kunnen leren van de zaak G. tegen Volt
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Onderwijs – maart 2022
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – februari 2022
Artikel
lees meerHeeft een werknemer met medische beperkingen recht op ander werk? Werkgevers, pas op!
Artikel
lees meerKennisbijeenkomst Capra Maastricht 31 maart 2022
Online kennisbijeenkomst 3 maart 2022
lees meerKennisbijeenkomst Capra Zwolle 3 maart 2022
Online kennisbijeenkomst 3 maart 2022
lees meerArbeidsrechtelijke uitspraken in de zorgsector – podcast
Artikel
lees meerHet beroepsgeheim van de bedrijfsarts volgens de tuchtrechter
Artikel
lees meerArtikel in TAR COVID-19, grondrechten, ambtenaarschap en belangenafweging
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Overheid – februari 2022
Artikel
lees meerJurisprudentie Overheid – selectie jaaroverzicht 2021
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – januari 2022
Artikel
lees meerDe bedrijfsarts en het tuchtrecht in 2021
Artikel
lees meerJurisprudentie Zorg – selectie jaaroverzicht 2021
Artikel
lees meerWaterschappen en Provincies: de Rechtspositie bestuurders en politiek verlof
In één ochtend op de hoogte over alles wat u zou moeten weten over de positie van aftredende en nieuw aantredende wethouders en over de gevolgen van het verlenen en aflopen van politiek verlof van ambtenaren.
lees meerGeen arbeidsovereenkomst voor studentpromovendi – en andere overeenkomsten in het onderwijs die niet als arbeidsovereenkomst kwalificeren
Artikel
lees meerWet werken waar je wilt: reactie initiatiefnemers
Artikel
lees meerIntegriteitsschending? Het belang van goed onderzoek
Artikel
lees meerVerkouden werknemer weigert zich ziek te melden: loonverlies
Artikel
lees meerOntslag op staande voet en het belang van onverwijld handelen – AdvR TV
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – december 2021
Artikel
lees meerIntegriteit voor zorginstellingen
Online kennisbijeenkomst 15 februari 2022
lees meerJurisprudentie selectie Overheid – december 2021
Artikel
lees meerPrivacy in het onderwijs aan de hand van enkele uitspraken
Artikel
lees meerVergewisplicht voor werkgevers in de zorg
Webinar 20 januari 2022
lees meerIntegriteitsgrenzen in de zorg
Artikel
lees meerWetsvoorstel ‘transparante en voorspelbare arbeidsvoorwaarden’ zet zorgwerkgevers aan het werk
Artikel
lees meerRisicoanalyse kandidaat-wethouders; stand van zaken wetsvoorstel Wet bevorderen integriteit en functioneren decentraal bestuur
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Onderwijs – december 2021
Artikel
lees meerZorgvuldig onderzoek en adequate belangenafweging bij ontslag op staande voet leraar
Artikel
lees meerWet open overheid: doel en reikwijdte
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – november 2021
Artikel
lees meerWetsvoorstel ter implementatie van de EU-richtlijn transparante en voorspelbare arbeidsvoorwaarden: welke veranderingen worden er verwacht?
Artikel
lees meerBetaald ouderschapsverlof per 2 augustus 2022
Artikel
lees meerOnline kennisbijeenkomst Capra Den Haag
Kennisbijeenkomst 20 januari 2022
lees meerOnline kennisbijeenkomst Capra Den Bosch
Kennisbijeenkomst 13 januari 2022
lees meerNoot JAR Geen ontbinding op de e-grond ondanks strafrechtelijke veroordeling voor zware mishandeling van een collega
Artikel
lees meerWet open overheid pauze-webinars
U verzorgt uw kopje koffie, wij bespreken met u de inwerkingtreding van de Woo en relevante actuele rechtspraak
lees meerJurisprudentie selectie Overheid – november 2021
Artikel
lees meerMeToo versus ook gij
Artikel
lees meerNietigheid artikel opvolgend werkgeverschap Cao NU
Artikel
lees meerGesprek met Max Asscher, voormalig bedrijfsarts
Artikel
lees meerGemeenteraadsverkiezingen 2022 – kandidaat-wethouders: aandacht voor integriteit
Artikel
lees meerGemeenteraadsverkiezingen 2022: de rechtspositie van niet terugkerende wethouders
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – oktober 2021
Artikel
lees meerBillijke vergoeding van € 370.000 vanwege onzorgvuldig feitenonderzoek
Artikel
lees meerKennisbijeenkomst Capra Zwolle 2 december 2021
Online kennisbijeenkomst 2 december 2021
lees meerKennisbijeenkomst Capra Maastricht 30 november 2021
Kennisbijeenkomst 18 november 2021
lees meerQR toegangscodes en het coronabeleid; nieuwe vragen voor onderwijswerkgevers
Artikel
lees meerArbeidsrechtelijke klassiekers voor op de werkvloer: Davelaar/Allspan: Hoever gaat de rechtsbescherming van de ZZP’er?
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Overheid – oktober 2021
Artikel
lees meerOnline kennisbijeenkomst Den Haag: arbeidsongeschiktheid
Online kennisbijeenkomst 4 november
lees meerAlle medisch specialisten in loondienst?
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – september 2021
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Onderwijs – september 2021
Artikel
lees meerOnline kennisbijeenkomst Den Bosch: arbeidsongeschiktheid
Online kennisbijeenkomst 14 oktober
lees meerNoot AB Hoger beroep over een kerstcadeau
Artikel
lees meerNoot AB Ontslag brandweerman in verband met lidmaatschap Hells Angels
Artikel
lees meerZeg werknemer, ben jij gevaccineerd?
Artikel
lees meerOntslag wegens kritische berichten op LinkedIn over het vaccinatiebeleid?
Artikel
lees meerOnderwijsinstellingen besteden weinig aandacht aan integer gedrag
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Overheid – september 2021
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – augustus 2021
Artikel
lees meerNoot JAR Openen gevangenisdeuren voor pizzabezorger wel verwijtbaar, maar niet ernstig
Artikel
lees meerUniversiteiten en tijdelijke dienstverbanden: excessen ten einde?
Artikel
lees meerOver de bedrijfsarts, bingo’s en ontslag
Artikel
lees meerWebinar: Aan de slag met cao ‘Aan de slag’
Webinar: Aan de slag met cao ‘Aan de slag’
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – juli 2021
Artikel
lees meerOntslag vanwege weigering vaccinatie
Artikel
lees meerArbeidsvoorwaarden Nederlandse Universiteiten – onderhandelaarsakkoord
Artikel
lees meerHet coronavirus en de overheid: arbeidsrechtelijke vragen
Artikel
lees meerHet coronavirus en de zorgsector: arbeidsrechtelijke vragen
Artikel
lees meerHet coronavirus en privacyrechtelijke vragen
Artikel
lees meerHet coronavirus en de onderwijssector: arbeidsrechtelijke vragen
Artikel
lees meerDe preventieve rol van de bedrijfsarts (deel 2)
Artikel
lees meerOnline kennisbijeenkomst: overgang van onderneming bij uitvoering van Wmo en Jeugdwet
Online kennisbijeenkomst
lees meerDoorzoeken van de mailbox van de werknemer
Artikel
lees meerTerugblik kennisbijeenkomst 27 mei 2021: Actualiteiten openbaarheid van bestuur
Artikel
lees meerEen terugblik op de online Privacy Pauze van 25 mei 2021
Artikel
lees meerEen nieuw model van de verwerkersovereenkomst
Artikel
lees meerEuropese richtlijn zorgt voor veranderingen in het civiele arbeidsrecht
Artikel
lees meerDe leerarbeidsplaats: arbeidsovereenkomst, of niet?
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – juni 2021
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Onderwijs – juni 2021
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Overheid – juni 2021
Artikel
lees meerDe VOG als ontbindende voorwaarde
Artikel
lees meerNoot JAR De ambtelijke molens en de onverwijlde opzegging
Artikel
lees meerJeugdwet, WMO, gemeenten, overgang van onderneming, een combinatie die aandacht verdient
Artikel
lees meerArbeidsovereenkomst voor bepaalde/onbepaalde tijd? Let op de tekst van de cao!
Artikel
lees meerUpdate: Code oranje en vakantierichtlijnen
Artikel
lees meerAltruïsme of ernstig verwijtbaar handelen?
Artikel
lees meerWerknemer neemt ontslag op staande voet, vangt bot bij kantonrechter
Artikel
lees meerMag een werkgever voorwaarden verbinden aan de wedertewerkstelling van werknemer?
Artikel
lees meerWebinar Arbeidsconflicten: het belang van een vroegtijdige, multidisciplinaire aanpak
Webinar 15 juli
lees meerDiefstal en mishandeling ≠ diefstal en/of mishandeling
Artikel
lees meerOp staande voet of de e-grond? Werkgever, kies snel en bewust!
Artikel
lees meerNiet meewerken aan re-integratie uit angst voor corona
Artikel
lees meerNoot JAR Passende uitkeringsregeling sector gemeenten
Artikel
lees meerDe bedrijfsarts in de knel?
Artikel
lees meerBesluit tot opschorting reiskostenvergoeding niet instemmingsplichtig
Artikel
lees meerGastcolumn: Voorkomen is beter dan genezen
Artikel
lees meerStructuurwijziging van de ambtelijke top van de gemeente
Artikel
lees meerWerkgevers en werknemers akkoord over arbeidsmarkthervormingen
Artikel
lees meerHoera, de scholen gaan weer open?
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – mei 2021
Artikel
lees meerWet Woo: gevolgen voor de onderwijssector
Artikel
lees meerOnline kennisbijeenkomst Capra Zwolle 24 juni en 1 juli 2021
Online kennisbijeenkomst 10 juni
lees meerCorona en ziekteverzuim
Artikel
lees meerHet OR-privacyboekje
Artikel
lees meerToegangstesten en testbewijzen in het onderwijs (mbo en ho)
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – april 2021
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Onderwijs – maart en april 2021
Artikel
lees meerKomt een militair bij de dokter
Artikel
lees meerOnrechtmatig inzien patiëntendossier? Rechter matigt boete tot € 350.000
Artikel
lees meerOntslag op staande voet: onverwijld is ook écht onverwijld
Artikel
lees meerCorona & Privacy: een korte terugblik op de online Privacy Pauze van 20 april 2021
Artikel
lees meerEen eerste blik op de Wet open overheid
Artikel
lees meerWat gaat voor: oordeel bedrijfsarts of deskundigenoordeel UWV?
Artikel
lees meerEen Corona-zorgbonus is geen afdwingbaar recht voor werknemers
Artikel
lees meerOnline kennisbijeenkomst Capra Den Bosch 22 april 2021
Online kennisbijeenkomst 22 april
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – maart 2021
Artikel
lees meerDatalekken: een korte terugblik op de online Privacy Pauze van 30 maart 2021
Artikel
lees meerOnline kennisbijeenkomst Capra Maastricht 10 juni 2021
Online kennisbijeenkomst 10 juni
lees meerLangdurig ziek? Extra inspanning vereist bij herplaatsing
Artikel
lees meerGrensoverschrijdend gedrag in het onderwijs
Artikel
lees meerIntegriteit: het belang van het gesprek daarover
Artikel
lees meerOnline Privacy Pauze
U verzorgt uw kopje koffie, wij bespreken met u het laatste privacy-nieuws in het publieke domein.
lees meerOnline kennisbijeenkomst Capra Den Haag 27 mei 2021
Online kennisbijeenkomst 27 mei
lees meerAanstelling? Arbeidsovereenkomst? Hoe een rechter verdwaalt in de Wnra…
Artikel
lees meerBovenwettelijke uitkeringsrechten uit de CAO Gemeenten en de WNT
Artikel
lees meerWerken met oproepkrachten? Vergeet het aanbod van een vaste arbeidsomvang niet
Artikel
lees meerEen jaar later en 100 adviezen van het OMT verder: Covid-19
Artikel
lees meerMag ik een ongevaccineerde medewerker de toegang tot de werkplek weigeren? Of ontslaan?
Artikel
lees meerDe jurisprudentie van het eerste jaar Wnra
Artikel
lees meerErnstig verwijtbaar handelen en het recht op een transitievergoeding deel II
Artikel
lees meerZiekte en disfunctioneren: een complexe combi
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – februari 2021
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Onderwijs – januari en februari 2021
Artikel
lees meerVoorstel Wet werken waar je wil
Artikel
lees meerArbeidsrechtelijke rechtszaken over ambtenaren in de tweede helft van 2020
Blog Publiek Arbeidsrecht
lees meerWeigering passende functie te aanvaarden? Dan geen transitievergoeding!
Artikel
lees meerFunctie-ontheffing bij de rijksoverheid
Artikel
lees meerBent u eigenlijk wel eigenrisicodrager?
Artikel
lees meerTijd voor reorganisatie
Artikel
lees meerJurisprudentie selectie Zorg – januari 2021
Artikel
lees meerRecht op een transitievergoeding? Hoe een rechter verdwaalt in de Wnra…
Artikel
lees meerNut en noodzaak van ambtelijke gedragscodes
Artikel
lees meerDe preventieve rol van de bedrijfsarts
Artikel
lees meerDatalek: voorkomen is beter dan genezen
Artikel
lees meerVerplicht vaccineren, ja of nee?
Artikel
lees meerWet bedrag ineens, RVU en verlofsparen akkoord in Eerste Kamer
Artikel
lees meerAmbtenaar die herhaaldelijk liegt over afreizen naar een land met code oranje handelt ernstig verwijtbaar
Artikel
lees meerMondkapjesplicht valt onder het instructierecht
Artikel
lees meerEen ‘oud’ Sociaal Statuut: geldt dat nog?
Artikel
lees meerOntslag op staande voet na mishandeling van een cliënt? Bezint eer ge begint!
Artikel
lees meerOnline kennisbijeenkomst Capra Den Haag 4 februari 2021
Online kennisbijeenkomst 4 februari
lees meerOnline kennisbijeenkomst Capra Den Bosch 21 en 28 januari 2021
Online kennisbijeenkomst 21 januari
lees meerOnline kennisbijeenkomst Capra Maastricht 16 maart 2021
Online kennisbijeenkomst 16 maart
lees meerOnline kennisbijeenkomst Capra Zwolle 25 en 30 maart 2021
Online kennisbijeenkomst 25 maart
lees meerGeen ‘slapende dienstverbanden’ in de sector Gemeenten en de sector Rijk?
Artikel
lees meerPartijbedoeling niet relevant bij kwalificatie arbeidsovereenkomst
Artikel
lees meerIntegriteit en geanonimiseerde verklaringen
Artikel
lees meerOver samenloop van vakantieverlof en zwangerschaps- en bevallingsverlof in het VO
Artikel
lees meerCovid-19 en de mondkapjesplicht
Artikel
lees meerWetsvoorstel ‘RIV-toets UWV door arbeidsdeskundigen’
Artikel
lees meerDe VOG-verklaring als essentieel onderdeel in de totstandkoming van een arbeidsovereenkomst
Artikel
lees meerDe invloed van toekomstige reorganisaties op een beëindigingsovereenkomst
Artikel
lees meerOnline kennisbijeenkomst Capra Zwolle
Online kennisbijeenkomst 24 en 26 november en 1 december
lees meerOnly a few pints a day keeps the doctor away
Artikel
lees meerIs Covid-19 van invloed op de omvang van de billijke vergoeding?
Artikel
lees meerZet een contractuele opzegtermijn de WNT opzij?
Artikel
lees meerPas op: onder het gemiddelde presteren is nog geen disfunctioneren!
Artikel
lees meerOnline Privacy Pauze
U verzorgt uw kopje koffie, wij bespreken met u het laatste privacy-nieuws in het publieke domein.
lees meerWetsvoorstel Wet bedrag ineens, RVU en verlofsparen
Artikel
lees meerSelectie van jurisprudentie voor het onderwijs 3e kwartaal 2020
Artikel
lees meerSelectie van jurisprudentie voor de zorg 3e kwartaal 2020
Artikel
lees meerDe NOW-regeling en loonkosten van uitzendkrachten
Artikel
lees meerStrafrechtelijke vrijspraak kan gevolgen hebben voor ontslag ambtenaar
Artikel
lees meerKantonrechter Amsterdam: tussentijds beëindigen van een tijdelijke urenuitbreiding is niet toegestaan
Artikel
lees meerErnstig verwijtbaar handelen en het recht op een transitievergoeding
Artikel
lees meerAandacht voor integriteit in de zorg
Artikel
lees meerToename van arbeidsrechtelijke rechtszaken over ambtenaren
Blog Publiek Arbeidsrecht
lees meerRecht op informatievrijheid weegt zwaarder dan recht op privacy
Artikel
lees meerOntslagrecht versoepeld? Eerste ontbinding op basis van de ‘cumulatiegrond’ een feit!
Artikel
lees meerReorganiseren na normaliseren (TAR juni 2020)
Artikel
lees meerHet uitsluiten van een lid van de ondernemingsraad
Artikel
lees meerCode oranje en vakantierichtlijnen
Artikel
lees meerDe beëindigingsvergoeding van de topfunctionaris: de toezichthouder teruggefloten
Artikel
lees meerSelectie van jurisprudentie voor het onderwijs 2e kwartaal 2020
Artikel
lees meerSelectie van jurisprudentie voor de zorg 2e kwartaal 2020
Artikel
lees meerIntegriteit in het onderwijs lastig?
Artikel
lees meerPrejudiciële vragen aan Hoge Raad over niet genoten verlof in het VO tijdens zwangerschapsverlof
Artikel
lees meer